Τέσσερις πόντοι στρέφουν τη νίκη της Βοστώνης στην Οτάβα

Μετά την αρχική συγκλονιστική κατάρρευση 0: 7 των υπερασπιστών του Stanley Cup στην Ουάσινγκτον, οι παίκτες παγωνιού χόκεϊ Boston ανέλαβαν και έθεσαν την ισορροπία με δύο νίκες. Η νίκη 4-0 επί του Μπάφαλο τη Δευτέρα ακολούθησε η Bruins στην εποχιακή τους πρεμιέρα μετά από 6-3 νίκη επί του Οττάβα.

Η ομάδα Elite Brad Marchand (0 + 3) – Patrice Bergeron (3 + 1) – David Pastrňák (16:24, 2 + 2, +4, 6 βολές) Ο τελευταίος ντόπιος Ορυχείο μετά το γκολ εναντίον Buffalo πρόσθεσε στο λογαριασμό του τέσσερις ακόμα καταχωρήσεις. Αρχικά βοήθησε στα δύο πρώτα χτυπήματα του κέντρου του Μπέργκερον στο πρώτο και το 18ο λεπτό και στην τρίτη περίοδο εξασφάλισε το προβάδισμα με δύο χτυπήματα.

Στο 57ο λεπτό, ο Mike Condon βρήκε έναν μεγάλο αγώνα που παίζει Bergeron στο μακρινό άκρο του στύλου και στα 59.ένα λεπτό μετά τη μείωση του Bobby Ryan, ο Pastrňák τελείωσε σε ένα κενό κλουβί γερουσιαστών.Ο δεύτερος Τσέχος στην ομάδα των νικητών, ο κέντρο David Krejčí (14:47, -2, 1 βολή), δεν μπορούσε να είναι τόσο ικανοποιημένος με την ατομική απόδοση μετά από να πάει στον πάγο με δύο γκολ σκόραρε.

Οι εγχώριοι παίκτες χόκεϊ κυριάρχησαν επίσης στο δεύτερο παιχνίδι Pre-play Δευτέρα στο πρόγραμμα διακοπών των NHL των ΗΠΑ. Οι νησιώτες μόλις οκτώ χιλιάδες θεατές στην αρένα του κέντρου Barclays χτύπησαν ομαλά το ισχυρό San Jose όταν ο Anders Lee έπληξε το παιχνίδι ισχύος στη δεύτερη περίοδο και εξασφάλισε το αποτέλεσμα στην τρίτη πράξη ο πρώτος γκολ της σεζόν Scott Mayfield, ο Matt Martin και ο Casey Cizikas. Ο Σουηδός τερματοφύλακας Robin Lehner κρατούσε έναν καθαρό λογαριασμό στην πύλη της Νέας Υόρκης, προσελκύοντας και τους 35 καρχαρίες, συμπεριλαμβανομένων πέντε προσπαθειών από τον ενεργό Tomas Hertl (22:49, 2, 5 βολές) Ακόμα και στην τρίτη αρχή της σεζόν, οι παίκτες χόκεϊ Buffalo έκαναν το σημάδι τους στον πάγο και κέρδισαν τη δεύτερη νίκη.Μετά από ένα αποτέλεσμα 4: 2, τελικά νίκησαν τους φιναλίστ του Stanley Cup από το Vegas . Οι Sabres και στις δύο νικητές δεν είχαν τον μοναδικό Τσέχο εκπρόσωπό τους στο πλαίσιο του Vladimir Sobotka. Έμπειρη ενίσχυση Ο Louis βρίσκεται στη λίστα των τραυματιών μετά από μια αψιμαχία με τον Charlie McAvoy από τον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν εναντίον της Βοστώνης. Στο 15ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη του παιχνιδιού και στο 25ο λεπτό αυξήθηκε η βαθμολογία μετά τον Marc-Andre Fleury στο 2: 0. Όταν οι φιλοξενούμενοι του Erik Haula αντιμετώπισαν το 28ο λεπτό, οι Marco Scandella και Jason Pominville μπήκαν με την απάντηση.Οι εντυπωσιακά πιο δραστήριοι Golden Knights (37:17) στην υπόλοιπη μονομαχία κατάφεραν να προσαρμόσουν αισθητά το σκορ, μειώνοντας τον Jonathan Marchessault ενάντια στο μεγάλο κτύπημα Carter Hutton. Ο Τσέχος φιλοξενούμενος Tomas Nosek (13:56, -1, 1 shot) δεν κατάφερε.

Χωρίς νέα νίκη της σεζόν, το Detroit παραμένει. Για τρίτη φορά, η Red Wings δεν πέτυχε μετά την επίσκεψη στο Anaheim , η οποία τη Δευτέρα ευχαρίστησε τους οπαδούς της κερδίζοντας 3: 2 μετά από ένα γύρο. Την κανονική περίοδο, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν διπλό προβάδισμα μετά τους στόχους του Tyler Bertuzzi και του Darren Helm. Οι πάπιες, πάντως, θα μπορούσαν πάντα να ισοπεδώσουν. Ο Hampus Lindholm σημείωσε 1: 1 και σκόραρε τις υπερωρίες με 49.λεπτό Jakob Silfverberg. Ο Τσέχος επιθετικός, Ondřej Kaše, εξακολουθεί να λείπει λόγω διάσεισης και αυτή τη φορά ο Andrej Šustr ήταν επίσης μεταξύ των αναπληρωματικών. Μαζί με τον Detroit Martin Frk, ο οποίος ήταν μεταξύ των αναπληρωματικών στην τρίτη μονομαχία της σεζόν, μπορούσαν μόνο να παρακολουθήσουν πώς οι επιδρομές αποφασίστηκαν από τον Troy Terry. Ο Libor Šulák (20:37, +/-: 0) και ο Filip Hronek (21:27, +1, 2 βολές) υπερασπίστηκαν ξανά τα Red Wings.